Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema jest oddziałem Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie.
Na powierzchni ponad 6 ha parku rozmieszczone są:
- urządzenia demonstrujące zjawiska fizyki,
- ekspozycja geologiczna „Geo-gródek”,
- ekspozycja sensoryczna „Zapachowo”,
- zielony labirynt z cytatami Stanisława Lema – „Lem-birynt”.
W każdym sezonie trwającym od drugiej połowy kwietnia do końca października Ogród oferuje zwiedzanie, udział w warsztatach, pokazy spektakularnych eksperymentów naukowych.
Idea stworzenia w Krakowie sensorycznego parku edukacyjnego, z interaktywną ekspozycją przybliżającą prawa fizyki, pojawiła się w środowisku animatorów kultury i ekologów w latach 90 - tych. Dopiero jednak w 2004 roku Program Inicjatywy Wspólnotowej EQUAL i projekt Partnerstwa Inicjatyw Nowohuckich pn. „Nowa Huta – Nowa Szansa” stworzyły warunki programowe, organizacyjne i finansowe do realizacji tego eksperymentalnego przedsięwzięcia, finansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego. Realizatorem Projektu był Ośrodek Kultury im. Cypriana Kamila Norwida. Inspiracją dla realizatorów było, działające od 1996 r., Pole Doświadczeń Zmysłowych w Norymberdze. Modele zostały zaprojektowane i wykonane przez zespół krakowskich ekspertów reprezentujących różne dziedziny wiedzy, jak architektura, fizyka czy dydaktyka. W tworzenie Ogrodu był również zaangażowany Krakowski Zarząd Komunalny – obecnie Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu oraz Stowarzyszenie „U Siemachy”. Rada Miasta nadała Ogrodowi Doświadczeń imię Stanisława Lema, wybitnego krakowianina i obywatela świata.
Projekt został zrealizowany przy udziale środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Inicjatywy Wspólnotowej EQUAL oraz ze środków gminy miejskiej Kraków.
Po zakończeniu Programu Inicjatywy Wspólnotowej EQUAL projekt jest kontynuowany przez Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie.
ZWIEDZANIE OGRODU
Aby choć w minimalnym stopniu przybliżyć Państwu na czym polega poznawanie praw przyrody w Ogrodzie Doświadczeń, zapraszamy na krótką podróż do Państwa wyobraźni.
Po przekroczeniu bramy Ogrodu i zakupie biletów kierujemy się w głąb Ogrodu. Pierwsze stanowisko to pryzmat, który tworzy ze światła słonecznego piękną tęczę. Jest kilkadziesiąt razy większy od pryzmatów szkolnych, zbudowany z pleksi, w środku którego znajduje się gliceryna.
Po rozszczepieniu światła białego polecamy skierować kroki do tarczy Newtona, gdzie możemy uzyskać odwrotny efekt. Kolorowa, nieruchoma tarcza staje się biała przy prędkości 1800 obrotów na minutę.
Kilka kroków dalej i jesteśmy w ogromnym kalejdoskopie… Układ luster, jak w popularnej zabawce – pod kątem 60 stopni, ale kolorowych szkiełek brak. Jesteśmy za to my. Sami tworzymy obiekt, który podlega wielokrotnym odbiciom. Jeśli wcześniej nie było okazji to sprawdzamy jak wygląda tył naszej głowy, czy aby fryzjer spisuje się tak jak tego oczekujemy. I idziemy dalej bo przecież nie można długo wytrzymać w tłumie sobowtórów.
Świat zaczyna nas dziwić coraz bardziej, a to dopiero początek. Każde z urządzeń prezentuje jedno lub kilka zjawisk fizycznych, a osiągnięcie celu nigdy nie polega na zasadzie „wciśnij guzik i obserwuj”. Gong uderzony silnie nie wyda ciekawego dźwięku, ale wielokrotne, subtelne uderzenia prowadzą do sumowania fal akustycznych dając niesamowity, nastrojowy efekt.
Przy innym stanowisku możemy sprawić, że powstanie wir wodny i obserwować jego niepowtarzalne zachowanie, które wynika z prędkości kręcenia korbą. Bezcenną może się okazać refleksja nad sposobem wydostania się z takiego wiru.
Jako ofertę dodatkową proponujemy również bujanie na żyroskopie czy turlanie w kuli Zorba (oferty płatne dodatkowo). Dla grup mamy specjalne warsztaty o różnorodnej tematyce, a w weekendy odbywają się ciekawe wydarzenia, których zapowiedzi dostępne są w aktualnościach.
Zapraszamy serdecznie.
Proszę czekać