reklama atrakcji [TEST]
Dodaj do obserwowanych

Teatr BARAKAH

Teatr
Możesz dodać tę atrakcję do planera i stwórz swój plan na aktywny dzień!

Ważne informacje

  • Teraz: zamknięte. Startujemy o 10:00

Miesiące dostępności:

  • Sty
  • Lut
  • Mar
  • Kwi
  • Maj
  • Cze
  • Lip
  • Sie
  • Wrz
  • Paź
  • Lis
  • Gru

Opis

Ana Nowicka i Monika Kufel poszukiwały dla swojego teatru nazwy uniwersalnej, łączącej w sobie wszystko to, co teatr ma zawierać, robić i przekazywać innym. Idealnym słowem okazało się słowo BARAKAH, które w języku arabskim oznacza błogosławieństwo. Tak jak teatr łączy w sobie tradycje z różnych stron świata, dramaturgie z różnych krajów i tematy ważne dla różnych kultur, tak i błogosławieństwo występuje w wielu kulturach, religiach, tradycjach. To ta uniwersalność i zarazem pozytywny przekaz niesiony przez oba te słowa sprawia, że Teatr BARAKAH jest idealnym połączeniem. BARAKAH oznacza także esencję życia, od której rozpoczyna się ewolucja, co zachęca do ciągłego rozwoju, samodoskonalenia i pragnienia bycia coraz lepszym.

Teatr BARAKAH został założony w 2004 roku przez absolwentkę krakowskiej PWST, reżysera i aktorkę Anę Nowicką oraz absolwentkę wrocławskiej PWST aktorkę, scenografa i kostiumografa Monikę Kufel. Od tego roku nieprzerwanie działa pod ich dyrekcją na krakowskim Kazimierzu. W 2007 roku na rzecz teatru została powołana fundacja non-profit pod nazwą Fundacja Dziesięciu Talentów, dzięki której z powodzeniem zrealizowanych zostało kilkadziesiąt projektów w ramach konkursów ofert ogłoszonych przez MKiDN, Urząd Miasta Krakowa, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Narodowe Centrum Kultury i Instytut Muzyki i Tańca. Od roku 2013 siedziba BARAKAH znajduje się przy ulicy Paulińskiej 28 w przestrzeni będącej przed II wojną światową Nową Mykwą żydowską, zwaną także „Łaźnią Ludową Rytualną”. Z tych czasów na ścianach sali teatralnej zachowały się zabytkowe holenderskie kafle. W czasie II wojny światowej przy Paulińskiej 28 mieściła się tajna montowania granatów AK. Po wojnie były tu magazyny, a od lat 90. miejsce to związane jest z kulturą. W latach 1996-2004 miało tu siedzibę Stowarzyszenie Teatralne „Łaźnia” Bartosza i Małgorzaty Szydłowskich, jedno z najistotniejszych miejsc dla polskiego teatru niezależnego.

Przez kilkanaście lat działalności w Teatrze BARAKAH zostało wyprodukowanych kilkadziesiąt spektakli z udziałem aktorów na codzień występujących na scenach największych teatrów w Krakowie i Polsce. Większość z nich to spektakle prapremierowe współczesnych sztuk teatralnych, przeznaczone dla widzów powyżej 16. roku życia. Wiele spektakli Teatru Barakah zapraszanych było i jest na polskie i międzynarodowe festiwale teatralne, co zaowocowało wieloma świetnymi recenzjami (przykładem choćby zachwyt rosyjskiej recenzentki nad „Jednorękim ze Spokane” na II Międzynarodowym Festiwalu Martina McDonagha w Permie) oraz kilkudziesięcioma nagrodami. W 2012 Teatr BARAKAH został uhonorowany prestiżową nagrodą im. Leona Schillera za wybitne osiągnięcia w dziedzinie teatru, przyznaną przez Związek Artystów Scen Polskich.

Ana Nowicka i Monika Kufel zaprosiły do współpracy, nie tylko do Teatru BARAKAH, ale również jako dyrektorki Krakowskich Reminiscencji Teatralnych kilkuset artystów z Polski, Europy, świata, wśród których są: Jacek Braciak, Remigiusz Brzyk, Ariel Doron z Izraela, Roman Gancarczyk, Katarzyna Herman, Marcin Hycnar, Miho Iwata z Japonii, Marek Kalita, Youko Kaseki z Japonii, Mirosław Kocur, Dawid Ogrodnik, Józef Opalski, Piotr Polak, Aleksandra Popławska, Karol Radziszewski, Isabelle Schad z Niemiec, Justyna Sieńczyłło, Michał Sitarski, Małgorzata Zawadzka, Komuna Warszawa, Teatr IMKA, Teatr Wierszalin, Puppet Cinema z Izraela, Tricklock Company z USA, Pablito No Clavó Nada z Argentyny, międzynarodowa grupa Clown Crumbs, 4:e teatern ze Szwecji, ludzie literatury, jak Konrad Janczura, Łukasz Orbitowski, Ziemowit Szczerek, redaktorzy i wydawcy z Korporacji Ha!art, Oficyny Literackiej Noir Sur Blanc i Wydawnictwa Literackiego, muzycy, jak Renata Przemyk, Igor Herbut, Adrian Konarski, Sam Alty z Nowej Zelandii, Shai Dayan z Izraela, Domowe Melodie, Klezmafour, L.U.C. Rostkowski, Mariusz Lubomski, Maja Kleszcz, Organek, Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego, Romantic Fellas, Shofar (Mikołaj Trzaska, Raphael Rogiński, Macio Moretti), Yegor Zabelov z Białorusi oraz liczne zespoły z Krakowa i innych miast Polski, a także z Austrii, Chorwacji, Francji, Kurdystanu, Niemiec, Rosji, Słowacji, Ukrainy, USA, Wielkiej Brytanii, Włoch.

Rocznie w Teatrze BARAKAH odbywa się ponad 250 wydarzeń kulturalnych i artystycznych, co stanowi ilościowy fenomen w skali całej Polski. Część z nich ma miejsce w przestrzeni klubokawiarni artystycznej ArtCafe Barakah znajdującej się przy teatrze. Tam odbywają się koncerty, imprezy muzyczne, wystawy, pokazy filmowe oraz spotkania literackie. Dowodem sprawnej działalności Teatru Barakah jest przyznanie nam przez kilkadziesiąt tysięcy internautów miana „Best Place” w Krakowie za rok 2016 w plebiscycie jednego z portali internetowych.

Zwiń Czytaj więcej

Lokalizacja

Kraków, Paulińska 28
Pokaż mapę

Jeśli wiesz że coś się zmieniło – daj nam znać

Ukryj dodatkowe informacje o atrakcji Pokaż dodatkowe informacje o atrakcji
Telefon:
12397…
  • od 10:00 do 17:00
  • od 10:00 do 17:00
  • nieczynne
  • nieczynne
  • od 10:00 do 17:00
  • od 10:00 do 17:00
  • od 10:00 do 17:00
Data ostatniej aktualizacji: 19.07.2019, 11:08
Jesteś organizatorem lub przedsiębiorcą?

Oceny i recenzje

Opublikowanych opinii: 0
Teatr BARAKAH
Teatr
Cena już od:
20,00 zł za osobę
Atrakcję obejrzało już 815 osób
Obserwuj
Jesteś organizatorem lub przedsiębiorcą?
Reklama mobilna [TEST]
Przykład
Zapisz się na newsletter
  • Bądź na bieżąco z ciekawymi ofertami serwisu
  • Poznaj możliwości serwisu Atrakcje.pl
Facebook
Loading image

Proszę czekać