Jerzy Zoń i Teatr KTO to zjawisko teatralne niezwyczajne. Niezwyczajne dla Krakowa, w którym tworzy spektakle zachwycające widzów w Europie i obu Amerykach, tworzy sztukę osobną, współczesną – niezwykle widowiskową i emocjonalną zarazem. Sceną dla nich bywa konwencjonalny plac targowy, ulica handlowa czy deptak spacerowy. Ale kiedy przystanie tam Teatr KTO, te miejsca staja się sceną wzruszeń. Na tej scenie oglądamy historie i obyczajowość. Magiczny i egzotyczny świat wspomnień, ale i współczesną brutalność. To wszystko rzetelnie przekonywujące, ale i wzruszające, niepodobne do niczego, gdyż Zoniowe spektakle to zjawiskowe: Liryka i Dynamika.
Jan Kanty-Pawluśkiewicz
Teatr KTO powstał w 1977 roku, a swoją działalność zainaugurował spektaklem Ogród rozkoszy. Pierwszych dziesięć zamkniętych pokazów obejrzało kilkuset widzów; po ocenzurowaniu ponad rok później – niemal 3 tysiące w Krakowie i różnych miastach Polski.
W 42. sezonie Teatru KTO statystyki wyglądają zgoła inaczej: ponad 30 (z widowiskami okazjonalnymi ponad 50) tytułów, zarówno tych na scenie jak i na ulicy, obejrzało w Polsce i na świecie około 2.000.000 widzów. Teatr gościł w blisko 250 miastach w ponad 40 krajach na 5 kontynentach. W trakcie ponad 180 zagranicznych podróży Teatr KTO odwiedził Kolumbię, Meksyk, Brazylię, Kostarykę, Tunezję, Iran, USA, Koreę Południową i niemal wszystkie kraje Europy. Brał udział w prestiżowych festiwalach m.in w Seulu, Bogocie, Nowym Jorku, Sankt Petersburgu, Berlinie, Wiedniu, Pradze, Tiranie, Edynburgu, Mińsku i Kijowie.
Teatr KTO współtworzył wielkie widowiska plenerowe dotyczące najważniejszych wydarzeń w historii Europy (De la Revolution, Lille 1989 - spektakl z okazji obchodów 200-lecie Rewolucji Francuskiej, ok. 21000 widzów; Uchodźcy, Lipsk 2009 – instalacja teatralna z okazji 20-lecia zburzenia Muru Berlińskiego, 120.000 widzów) oraz Polski (Vivat Academia, Kraków 2000 - widowisko plenerowe z okazji 600-lecia odnowienia Akademii Krakowskiej, 2000 widzów; Kronika Polska, Kraków 2004 - przedstawienie z okazji wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, 60.000 widzów; Zapis, Gdańsk 2005 i Kronika, Nowa Huta 2005 – plenerowe spektakle z okazji 25-lecia powstania Solidarności, 12.000 widzów). Do najważniejszych międzynarodowych koprodukcji ostatnich lat należy zaliczyć wspólny projekt z Norweską Narodową Operą w Oslo – spektakl OPERACJA – OPERA, zrealizowany w 2011 roku. Także w 2011 roku Teatr KTO ze spektaklem Ślepcy realizował w Berlinie, Kijowie i Mińsku projekt "Widzialne i Niewidzialne – Ślepcy. Magia przestrzeni miejskich", w ramach programu Polska Prezydencja 2011.
W 2012 roku na przyciągającym rekordową publiczność Edinburgh Festival Fringe, w ramach Polskiego Programu Polska Arts: Listen/ Touch/ See, realizowanego przez Instytut Adama Mickiewicza i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Teatr KTO 25-krotnie zaprezentował spektakl Ślepcy.
Znaczenie i rangę Teatru KTO doskonale ilustrują nazwiska współpracowników: muzykę do jego spektakli komponowali m.in. Janusz Stokłosa, Jan Kanty Pawluśkiewicz, Janusz Grzywacz, Grzegorz Turnau i Paweł Moszumański; scenografię i kostiumy projektowali: Joanna Braun, Zofia De Ines, Joanna Jaśko-Sroka, Zbigniew Szumski, Marek Braun, Krzysztof Tyszkiewicz. W spektaklach reżyserowanych przez Jerzego Zonia i realizowanych przez Teatr KTO występowali m.in: Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Anna Dymna, Dorota Segda, Ewa Kaim, Hanna Banaszak, Jerzy Trela, Mikołaj Grabowski, Olgierd Łukaszewicz, Jerzy Stuhr, Marek Kondrat, Krzysztof Globisz, Zbigniew Zamachowski, Jacek Poniedziałek i Wojciech Malajkat.
Teatr KTO jest organizatorem 31 edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych w Krakowie, a także realizatorem krakowskich projektów artystycznych - Noc Teatrów (12 edycji w latach 2007-2018) i Noc Poezji (8 edycje w latach 2011-2018).
Od 1 stycznia 2005 roku krakowski Teatr KTO jest Teatrem Miejskim. Przez 40 lat niezmiennie dyrektorem Teatru KTO jest Jerzy Zoń.
link: http://teatrkto.pl
Proszę czekać