The Passion of The Christ – projekcja filmu z muzyką na żywo
Koncert – połączony z projekcją filmu – zaprezentuje oratorium inspirowane ścieżką dźwiękową autorstwa Johna Debneya, stworzoną do kultowego obrazu w reżyserii Mela Gibsona. Muzyka z filmu „Pasja” uznawana jest za jedno z najbardziej poruszających dzieł współczesnej muzyki filmowej. Oratorium, którego premiera miała miejsce w Watykanie, zawiera także utwory, które nie zostały ostatecznie wykorzystane w filmie, a które kompozytor postanowił włączyć do niezależnej formy koncertowej.
Utwory wykonywane będą przez Polską Orkiestrę Muzyki Filmowej pod dyrekcją Maestro Przemysława Piotra. Koncert z udziałem chóru, solistów oraz etnicznych instrumentów wzbogaci widowisko o wyjątkową emocjonalną i duchową głębię.
Artyści biorący udział w koncercie:
• Polska Orkiestra Muzyki Filmowej – jedna z najbardziej prestiżowych orkiestr symfonicznych w Polsce, specjalizująca się w wykonaniach muzyki filmowej. Występowała z takimi artystami jak Andrea Bocelli, Sanah czy Kayah. Jako pierwsza w Polsce realizowała koncerty muzyki filmowej na żywo do projekcji filmów.
• Maestro Przemysław Piotr – dyrygent, kompozytor i założyciel Polskiej Orkiestry Muzyki Filmowej. Posiada w dorobku ponad 2000 partytur muzyki filmowej. Współpracował z wybitnymi kompozytorami i orkiestrami na całym świecie.
• Hanna Okońska – sopran, solistka Teatru Wielkiego w Łodzi, współpracuje z Operą Nova, Filharmonią Bałtycką i Pomorską. Występowała w wielu krajach Europy i Azji, laureatka stypendiów Ministra Kultury.
• Sylwia Danieluk – sopran, solistka Mazowieckiego Teatru Muzycznego w Warszawie. Uznana śpiewaczka operowa z doświadczeniem scenicznym w Operze Wrocławskiej i Warszawskiej Operze Kameralnej.
• Tomasz Świerczek – absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Władysława Żeleńskiego oraz Akademii Muzycznej w Krakowie. Ukończył również klasę skrzypiec w Państwowej Szkole Muzycznej I st. W 2016 zadebiutował na scenie Opery Krakowskiej jako Damazy w Strasznym dworze Stanisława Moniuszki. W latach 2016–2020 związany był z Chórem Polskiego Radia, obecnie z Chórem Filharmonii Krakowskiej. Współpracuje również z Capellą Cracoviensis oraz Teatrem Muzycznym Arte Creatura.
• Silesia Chaber Noir „Ad Libitum” – zespół z ponad 25-letnią historią i międzynarodowymi sukcesami. Laureat około 50 nagród, współpracujący z gwiazdami polskiej sceny muzycznej. Prowadzony przez Izabellę Panek.
• Katarzyna Gacek-Duda – flecistka i multiinstrumentalistka, specjalizująca się w fletach etnicznych z różnych stron świata. Autorka projektów muzycznych i badaczka kultury Karpat.
• Zofia Trystuła-Hovhannisyan – oboistka, współpracująca z orkiestrami w Polsce i za granicą. Występowała m.in. z Armenian National Opera Orchestra oraz Beethoven Academy Orchestra. Koncertuje w Europie i Azji.
Organizator wydarzenia: Fundacja Instytut Kultury i Edukacji
Partner Główny: Województwo Małopolskie
Partnerzy: Kopalnia Soli w Wieliczce, Nowohuckie Centrum Kultury
Proszę czekać