reklama atrakcji [TEST]
Dodaj do obserwowanych

Teatr „Bagatela” im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego

Teatr
Możesz dodać tę atrakcję do planera i stwórz swój plan na aktywny dzień!

Ważne informacje

  • Teraz: zamknięte. Startujemy o 10:00

Miesiące dostępności:

  • Sty
  • Lut
  • Mar
  • Kwi
  • Maj
  • Cze
  • Lip
  • Sie
  • Wrz
  • Paź
  • Lis
  • Gru

Opis

Teatr Bagatela zaprasza do obejrzenia przygotowanych spektakli. Spektakle odbywają się na scenach:

Scena przy Karmelickiej 6 ma blisko 100-letnią tradycję. Na początku XX w. na rogu Krupniczej i Karmelickiej mieściły się sklep kolonialny, a przy nim bufet i sala restauracyjna, do czasu gdy ambitny nauczyciel, dziennikarz i przedsiębiorca Marian Dąbrowski w roku 1918 postanowił ufundować miastu teatr. Od decyzji magistratu do premiery minął ponad rok. Bagatela – bo taką nazwę zyskał teatr dzięki Boyowi-Żeleńskiemu – mieściła 800 widzów i proponowała repertuar rozrywkowy. Odbywały się tu spektakle dla dzieci, poranki symfoniczne, konkursy dramaturgiczne i kusy sceniczne. Gościnie grali tu aktorzy z Warszawy oraz teatry zagraniczne. Przez blisko wiek nie ominęły Bagateli i chude lata – w roku 1928 pożar strawił większość budynku. Ale po wojnie, i epizodzie kinowym (od 1939 r. w Bagateli wyświetlano niemieckie filmy), teatr się odrodził, tworząc piękną tradycję ugruntowaną w nurcie edukacyjnym, kiedy to przy Karmelickiej działał teatr dla dzieci Wesoła Gromadka, a później Teatr Młodego Widza. Zmieniały się dyrekcje, zmieniały programy i wizerunek oraz zaplecze techniczne sceny przy Karmelickiej.

Dziś widownia liczy 338 miejsc, repertuar stanowi starannie wyważony melanż tekstów komediowych oraz klasycznego i współczesnego dramatu, grają tu najlepsi aktorzy, a widownia pęka w szwach. Aktualnie na afiszu znajduje się 13 tytułów, w tym najlepsze angielskie farsy – Mayday, Okno na parlament, Boeing, boeing - Odlotowe narzeczone, ale i rodzime komedie jak Testosteron Andrzeja Saramonowicza, czy klasyka gatunku: Tramwaj zwany pożądaniem Tenneseego Wiliamsa lub Seks nocy letniej Woody’ego Allena. Bez wątpienia to miejsce w sercu Krakowa ma swoją wierną publiczność, oklaskującą po wielekroć te same spektakle. To miejsce bawi, daje wytchnienie. Tu chętnie się wraca. Tu zespół aktorski i techniczny potrafią z ogromnym pietyzmem i profesjonalizmem zagrać spektakl dwukrotnie w ciągu jednego dnia, dzięki czemu może nas odwiedzać dziennie blisko 700 gości. Bywa i tak, że drzwi na Karmelickiej otwieramy dla widzów trzy razy dziennie. Dzieje się tak za sprawą spektaklu Tajemniczy ogród, który prezentujemy najmłodszym widzom o godzinie 11.00.

Ogromnym atutem Sceny przy Karmelickiej jest jej położenie: w samym centrum miasta – skąd wszędzie blisko. Również turyści, którzy tak licznie odwiedzają gród Kraka, często u nas bywają, bowiem nie sposób nie zauważyć Bagateli zwiedzając miasto czy spacerując Plantami.

Scena, a w zasadzie sceny, przy ul. Sarego 7 w Krakowie, to dwa wyjątkowo różne, ale ze względu na atmosferę bardzo lubiane przez reżyserów i aktorów miejsca. Zdecydowanie bliżej tu artystom do widza, bowiem sceny są bardzo kameralne, a widownia liczy zaledwie 100 miejsc. Teksty intymne, formy eksperymentalne, egzystencjalne tematy na Sarego sprawdzają się bardzo dobrze.

Przed laty było tu żydowskie kasyno oficerskie, od 2004 Bagatela gra tu swoje spektakle. Dwie sale, jedna skromna, czarna, teatralna, z ustawianą amfiteatralnie widownią i podniesioną sceną, druga biała, urokliwa, z XIX-wiecznymi, pięknie odrestaurowanymi stiukami. W zależności od wyboru reżysera i scenografa, gdy jedna sala staje się miejscem gry, druga przyjmuje rolę foyer.

Scena na Sarego 7 położona jest w cichej, uroczej uliczce, z dala od miejskiego szumu, a jednak nadal w samym sercu Krakowa. Wejście do teatru nie jest tak oczywiste, jak w przypadku Sceny przy ul. Karmelickiej. Tu sceny są usytuowane w sąsiedztwie prywatnych kamienic, których balkony spoglądają na dziedziniec, malowniczo obsadzony zielenią. Dopiero tam otwierają się wrota sztuki. Aby wejść w to magiczne podwórko, konieczna jest wiedza o istnieniu w tym miejscu teatru, co zdradza zaledwie niewielki szyld i domofon z napisem TEATR. Wszystko to sprawia, że Sarego 7 to miejsce dla wtajemniczonych, których na szczęście z każdym sezonem jest coraz więcej.

Repertuar Sceny na Sarego to propozycje ambitne, prowokujące do dyskusji i refleksji. Prezentowane są tu dramaty Shakespeare’a, Czechowa, adaptacje Dostojewskiego, ale głównie teksty współczesnych autorów: Mrożek, Masłowska, Villqist, Levin, Srbljanović, Griszkowiec. Na Sarego realizujemy również cykl Laboratorium Młodej Reżyserii, w ramach którego aktorzy Bagateli czytają nowe teksty dramatyczne z podziałem na role. Zaproszona do udziału w czytaniach publiczność dyskutuje z reżyserem i zespołem walory tekstu, co bywa przyczynkiem do decyzji o realizacji w Bagateli danego utworu.


Strefa K-805 to niemal dwa hektary zieleni przywrócone mieszkańcom Krakowa po latach wykorzystywania przez jednostkę wojskową, od której scena wzięła nazwę. Na postindustrialnym terenie w malowniczych okolicach Kopca Kościuszki dzięki Teatrowi Bagatela łączą się ze sobą natura i kultura.

Podczas Nocy Teatrów 2012 koncert „Bagatela śpiewa” zgromadził tu 250-osobową widownię, także około 200 osób oglądało koncert-spektakl współorganizowany przez Teatr Bagatela na zakończenie 52. Studenckiego Festiwalu Piosenki. W 2016 w ramach Nocy Poezji odbył się tu spektakl „Zbrodnia w mieście”, z którego wyewoluowało przedstawienie „Pitawal - historie kryminalne Krakowa w piosenkach”, wystawiane obecnie na Scenie na Sarego 7. W tym samym roku w ramach Nocy Teatrów miała miejsce premiera spektaklu muzycznego „Jutro też jest dzień pełen miłości”, również granego dziś na Scenie na Sarego 7. Premiera „Szklanej menażerii” jesienią 2017 zainaugurowała regularną działalność teatralną w Strefie K-805.

Projekt „Rewitalizacja Strefy K-805 – adaptacja bazy wojskowej na potrzeby nowoczesnej strefy kultury, turystyki i edukacji” został wpisany do Miejskiego Programu Rewitalizacji Krakowa. Strefa K-805 oprócz zaspokojenia wszystkich potrzeb organizacyjno-techniczno-produkcyjno-magazynowych daje szansę (po zakończeniu niezbędnych inwestycji) rozszerzenia działalności artystycznej Teatru Bagatela o zupełnie nowe działania. Obecnie w Strefie K-805 teatr ma możliwość magazynowania dekoracji, kostiumów, rekwizytów i niezbędnych materiałów do przygotowania kolejnych premier. Przez cały rok działają tu pracownie budowy dekoracji, (pracownia plastyczna, malarnia) oraz sala prób.

Kasa biletowa
czynna:

pon. – pt.: 10.00 – 16.00 (w BRB)
niedz. i święta: 2 godziny przed spektaklem

Zwiń Czytaj więcej

Lokalizacja

Kraków, ul. Karmelicka 6
Pokaż mapę

Jeśli wiesz że coś się zmieniło – daj nam znać

Ukryj dodatkowe informacje o atrakcji Pokaż dodatkowe informacje o atrakcji
Telefon:
12424…
  • od 10:00 do 16:00
  • od 10:00 do 16:00
  • od 10:00 do 16:00
  • od 10:00 do 16:00
  • od 10:00 do 16:00
  • nieczynne
  • nieczynne
Data ostatniej aktualizacji: 13.07.2019, 14:16
Jesteś organizatorem lub przedsiębiorcą?

Oceny i recenzje

Opublikowanych opinii: 0
Teatr „Bagatela” im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego
Teatr
Cena już od:
12,00 zł za osobę
Atrakcję obejrzało już 1094 osób
Obserwuj
Jesteś organizatorem lub przedsiębiorcą?
Reklama mobilna [TEST]
Przykład
Zapisz się na newsletter
  • Bądź na bieżąco z ciekawymi ofertami serwisu
  • Poznaj możliwości serwisu Atrakcje.pl
Facebook
Loading image

Proszę czekać