Spektakl-zdarzenie inspirowany twórczością Stanisława Lema, łączący p o r u s z o n e ciało, wizualizację i muzykę.
Na planetę Ziemię przybywają o n i – ci z kosmosu, z odległej galaktyki, z czeluści nieobjętej rozumem małostkowego Ziemianina. Patrzą na człowieka, obserwują, analizują jego gesty, słabości zdradzane przez mimowolne ruchy warg czy krtani, postawę ciała wobec innych i podczas nieprzespanych samotnych nocy. Ich obecność zmusza Ziemian do postawienia szeregu pytań i podjęcia daremnej próby zrozumienia tego, co niezrozumiałe.
Czy żyjemy w niekończącym się eksperymencie, który doprowadzi nasze ciało do karykaturalności? Czy ciało zawsze będzie podlegać politycznemu sporowi? Czy będą istnieć partie, które będą usuwać niepotrzebne narządy z ludzkiego ciała? Czy będzie można przywrócić człowieka rozbitego na atomy i ponownie go „złożyć”? Co z naturą? Czy będziemy tęsknić za niezmodyfikowaną cielesnością? Czy zatęsknimy za twarzą drugiej osoby?
Autor „Dzienników gwiazdowych” z niesamowitą przenikliwością zagląda w duszę człowieka. W swoich opowiadaniach przekracza granice ludzkiego pojmowania i stawia pytania o możliwość dialogu z tym, co jest dla nas radykalnie obce.
koncepcja: Martyna Dyląg, Jori Gerula, Ada Kazimierz, Anna Puzio
choreografia i wykonanie: Jori Gerula, Ada Kazimierz, Martyna Dyląg
konsultacje reżyserskie: Bartek Juszczak
wizualizacje, światło i scenografia: Kuba Kotynia
muzyka: Michał Smajdor
kostiumy: Joanna Zemanek
Data prapremiery: 30 listopada 2024
Czas trwania: 50 minut
Spektakl dla widzów od 18. roku życia.
Teatr BARAKAH
ul. Paulińska 28
31-065 Kraków
Teatr BARAKAH to wyróżniający się na tle innych instytucji kultury, prywatny repertuarowy teatr, który od kilkunastu lat śmiało przeciera szlaki oryginalnym produkcjom, idącym w duchu nowoczesnego teatru, odważnie komentującego otaczającą nas rzeczywistość. W BARAKAH na deski przenoszone są kultowe teksty literackie, jak „Dzieci z dworca Zoo”, „Inni ludzie”, „Matka Joanna od Aniołów”, „Psy ras drobnych” i filmowe, jak „Misery” i „Przełamując fale”. Ostatnie produkcje BARAKAH to „Anioły w Ameryce, czyli demony w Polsce” inspirowane słynnym dramatem Tony’ego Kushnera, „Twin Peaks: do drzwi czerwonych zapukam” czerpiący inspiracje z serialu Davida Lyncha oraz „Marzyciele” inspirowani dziełem Bernardo Bertolucciego. Już pierwsza produkcja BARAKAH, „Szafa”, odbiła się głośnym echem w całej Europie, czego ukoronowaniem była nagroda aktorska dla Moniki Kufel na Międzynarodowym Festiwalu „Aktor Europy” w Macedonii. Teatr BARAKAH został założony w 2004 roku przez absolwenta krakowskiej PWST, reżysera i aktora Michała Anę Nowickiego oraz absolwentkę wrocławskiej PWST, aktorkę, scenografkę i kostiumografkę Monikę Kufel. W teatrze wyprodukowanych zostało ponad 60 spektakli (w tym ponad 30 prapremier, od kilku lat powstają tu średnio 4 premiery rocznie), w których udział wzięli wybitni reżyserzy, aktorzy, scenarzyści, kompozytorzy, scenografowie i inni artyści z całej Polski. Siedziba teatru od 2013 znajduje się przy ulicy Paulińskiej 28 w kamienicy będącej przed II wojną światową Nową Mykwą żydowską, zwaną także „Łaźnią Ludową Rytualną”. Dzięki tej niesamowitej przestrzeni, łączącej w sobie historię z industrialnym wystrojem, w teatrze panuje wyjątkowy klimat, a scena z zabytkowymi holenderskimi kaflami jest idealna do prezentacji oryginalnych produkcji. Spektakle Teatru BARAKAH regularnie reprezentują Kraków na polskich i międzynarodowych festiwalach teatralnych, z których często wracają z nagrodami. Na koncie BARAKAH jest już kilkadziesiąt nagród teatralnych, w tym ta najważniejsza w Polsce – Nagroda im. Leona Schillera za wybitne osiągnięcia w dziedzinie teatru przyznana przez Związek Artystów Scen Polskich.
Proszę czekać