Teatr BARAKAH bierze na deski kolejne kultowe dzieło – tym razem serial Davida Lyncha „Miasteczko Twin Peaks”.
W spokojnym miasteczku gdzieś na północy Stanów Zjednoczonych zostaje odnalezione ciało uczennicy, Laury Palmer… Nie, nie, nie. Nas nie interesuje słynne pytanie: „Kto zabił Laurę Palmer?”. Nas interesuje, co się z nią działo wcześniej. Przenosząc świat Twin Peaks do współczesności, dekonstruujemy ludzkie relacje, analizując brak miłości między córką i ojcem czy brak oparcia w matce niczym z obrazu „Złe matki” Giovanniego Segantiniego. Czerpiemy z „Blue Velvet” i innych lynchowskich obrazów, czerpiemy z codzienności i aktualnych problemów, zastanawiamy się, na czym polega dualizm w odwiecznej wędrówce dusz pomiędzy dobrem i złem.
„Twin Peaks: do drzwi czerwonych zapukam” to nie tylko teatralna inspiracja kultową serią Davida Lyncha. To coś zdecydowanie więcej – my twin peaksowych bohaterów oraz lynchowski, surrealistyczny klimat przenosimy w inny czas i inną przestrzeń.
autor: Grzegorz Like
reżyseria: Michał Nowicki
muzyka: Piotr Korzeniak
scenografia i kostiumy: Monika Kufel
dodatkowo w obsadzie filmowej / wokale: Lena Witkowska
video: Rafał Pogoda
obsada: Krzysztof Cybulski, Michał Kościuk, Monika Kufel, Filip Lipiecki, Marcin Piotrowiak, Aniela Płudowska
data premiery: 10 grudnia 2022
czas trwania: 115 minut
Nagrania video zostały zrealizowane w Parku Rozrywki RABKOLAND.
Zdjęcia i nagrania video zostały zrobione w FENIKS Dancing Club & Restaurant.
*Scenariusz został napisany w ramach „Stypendium Twórczego Miasta Krakowa”
Spektakl dla widzów od 18. roku życia.
W spektaklu użyte jest światło stroboskopowe.
Teatr BARAKAH
ul. Paulińska 28
31-065 Kraków
Teatr BARAKAH to wyróżniający się na tle innych instytucji kultury, prywatny repertuarowy teatr, który od kilkunastu lat śmiało przeciera szlaki oryginalnym produkcjom, idącym w duchu nowoczesnego teatru, odważnie komentującego otaczającą nas rzeczywistość. W BARAKAH na deski przenoszone są kultowe teksty literackie, jak „Dzieci z dworca Zoo”, „Inni ludzie”, „Matka Joanna od Aniołów”, „Psy ras drobnych” i filmowe, jak „Misery” i „Przełamując fale”. Ostatnie produkcje BARAKAH to „Anioły w Ameryce, czyli demony w Polsce” inspirowane słynnym dramatem Tony’ego Kushnera, „Twin Peaks: do drzwi czerwonych zapukam” czerpiący inspiracje z serialu Davida Lyncha oraz „Marzyciele” inspirowani dziełem Bernardo Bertolucciego. Już pierwsza produkcja BARAKAH, „Szafa”, odbiła się głośnym echem w całej Europie, czego ukoronowaniem była nagroda aktorska dla Moniki Kufel na Międzynarodowym Festiwalu „Aktor Europy” w Macedonii. Teatr BARAKAH został założony w 2004 roku przez absolwenta krakowskiej PWST, reżysera i aktora Michała Anę Nowickiego oraz absolwentkę wrocławskiej PWST, aktorkę, scenografkę i kostiumografkę Monikę Kufel. W teatrze wyprodukowanych zostało ponad 60 spektakli (w tym ponad 30 prapremier, od kilku lat powstają tu średnio 4 premiery rocznie), w których udział wzięli wybitni reżyserzy, aktorzy, scenarzyści, kompozytorzy, scenografowie i inni artyści z całej Polski. Siedziba teatru od 2013 znajduje się przy ulicy Paulińskiej 28 w kamienicy będącej przed II wojną światową Nową Mykwą żydowską, zwaną także „Łaźnią Ludową Rytualną”. Dzięki tej niesamowitej przestrzeni, łączącej w sobie historię z industrialnym wystrojem, w teatrze panuje wyjątkowy klimat, a scena z zabytkowymi holenderskimi kaflami jest idealna do prezentacji oryginalnych produkcji. Spektakle Teatru BARAKAH regularnie reprezentują Kraków na polskich i międzynarodowych festiwalach teatralnych, z których często wracają z nagrodami. Na koncie BARAKAH jest już kilkadziesiąt nagród teatralnych, w tym ta najważniejsza w Polsce – Nagroda im. Leona Schillera za wybitne osiągnięcia w dziedzinie teatru przyznana przez Związek Artystów Scen Polskich.
Proszę czekać