Tożsamość to kluczowy problem współczesności. Chcemy być wydajni, autentyczni, wyjątkowi. Równocześnie, jesteśmy etykietowani chorobami i zaburzeniami. W filmie Larsa von Triera grupa nieprzystosowanych ucieka przed nudą, traumą i przeciętnością, udając osoby z niepełnosprawnościami. Żyją z zasiłku, testując granice norm społecznych i eksplorując ideę „wewnętrznego idioty”. Gdy ich krucha ideologia upada, grupa się rozwiązuje.
Spektakl „Idioci. Spass!” dialoguje z filmem, unikając moralizatorstwa. Wierzymy w konstrukt wewnętrznego idioty – stan percepcji oparty na bezpośrednim odbiorze świata, bliski dziecku, mnichowi, sportowcowi, zwierzęciu i aktorowi. Wymaga on jednak chwilowego zawieszenia własnej tożsamości. W tym tkwi pewna przestroga – stan zawieszenia kontroli w nieodpowiednich warunkach, prowadzi do nadużyć. Syntezą tej myśli jest różnica w zapisie „spass” (co znaczy zabawa), a „spass!” (co brzmi jak rozkaz).
Postaramy się wydobyć z von Triera to, co najpiękniejsze. W końcu u podstaw filmu nie leży ani temat nadużyć, ani niepełnosprawności, lecz gorące pragnienie wspólnoty – wartości, która jest również fundamentem teatru.
reżyseria: Jakub Zalasa
scenariusz i dramaturgia: Aniela Płudowska
muzyka: Piotr Korzeniak, Paweł Stus
choreografia: Martyna Dyląg
scenografia i kostiumy: Julia Zawadzka
multimedia: Jakub Kotynia
obsada: Bartosz Cwaliński, Zofia Justyńska, Michał Kościuk, Monika Kufel, Aurora Lipartowska, Michał Nowicki, Aniela Płudowska, Adam Wietrzyński
Data prapremiery: 29 marca 2025
Czas trwania:
Spektakl dla widzów od 18. roku życia.
Teatr BARAKAH
ul. Paulińska 28
31-065 Kraków
Teatr BARAKAH to wyróżniający się na tle innych instytucji kultury, prywatny repertuarowy teatr, który od kilkunastu lat śmiało przeciera szlaki oryginalnym produkcjom, idącym w duchu nowoczesnego teatru, odważnie komentującego otaczającą nas rzeczywistość. W BARAKAH na deski przenoszone są kultowe teksty literackie, jak „Dzieci z dworca Zoo”, „Inni ludzie”, „Matka Joanna od Aniołów”, „Psy ras drobnych” i filmowe, jak „Misery” i „Przełamując fale”. Ostatnie produkcje BARAKAH to „Anioły w Ameryce, czyli demony w Polsce” inspirowane słynnym dramatem Tony’ego Kushnera, „Twin Peaks: do drzwi czerwonych zapukam” czerpiący inspiracje z serialu Davida Lyncha oraz „Marzyciele” inspirowani dziełem Bernardo Bertolucciego. Już pierwsza produkcja BARAKAH, „Szafa”, odbiła się głośnym echem w całej Europie, czego ukoronowaniem była nagroda aktorska dla Moniki Kufel na Międzynarodowym Festiwalu „Aktor Europy” w Macedonii. Teatr BARAKAH został założony w 2004 roku przez absolwenta krakowskiej PWST, reżysera i aktora Michała Anę Nowickiego oraz absolwentkę wrocławskiej PWST, aktorkę, scenografkę i kostiumografkę Monikę Kufel. W teatrze wyprodukowanych zostało ponad 60 spektakli (w tym ponad 30 prapremier, od kilku lat powstają tu średnio 4 premiery rocznie), w których udział wzięli wybitni reżyserzy, aktorzy, scenarzyści, kompozytorzy, scenografowie i inni artyści z całej Polski. Siedziba teatru od 2013 znajduje się przy ulicy Paulińskiej 28 w kamienicy będącej przed II wojną światową Nową Mykwą żydowską, zwaną także „Łaźnią Ludową Rytualną”. Dzięki tej niesamowitej przestrzeni, łączącej w sobie historię z industrialnym wystrojem, w teatrze panuje wyjątkowy klimat, a scena z zabytkowymi holenderskimi kaflami jest idealna do prezentacji oryginalnych produkcji. Spektakle Teatru BARAKAH regularnie reprezentują Kraków na polskich i międzynarodowych festiwalach teatralnych, z których często wracają z nagrodami. Na koncie BARAKAH jest już kilkadziesiąt nagród teatralnych, w tym ta najważniejsza w Polsce – Nagroda im. Leona Schillera za wybitne osiągnięcia w dziedzinie teatru przyznana przez Związek Artystów Scen Polskich.
Proszę czekać